New Hope 360 Blog
What does that hamburger really cost? Video takes a closer look

What does that hamburger really cost? Video takes a closer look

Americans eat an astounding 48 billion hamburgers a year. That's three hamburgers per person, per week and, according to the Center for Investigative Reporting, our affinity for the beef patty is playing havoc on more than just our waistlines.

A hamburger may cost around $5 at the counter, but what else are you paying for with each juicy bite? The CIR's animated short, the same folks who brought us last year's The Price of Gas, takes a closer look at the host of problems associated with industrial beef production.  

Among the video's key points:

  • Water: 1,800 gallons of water is required to produce 1lb of beef.
  • Greenhouse Gases: The production of 1/4lb of hamburger releases 61/2 pounds of greenhouse gases.
  • Healthcare: Too much red meat has been linked to a bevy of health issues including heart diseases, stroke, high blood pressure and even cancer.

And how many millions, ahem, billions is this costing American consumers? You'll have to watch the video to find out.

To read more about how the video's reporters and producer landed on the shocking number, check out the annotation on the video's website. 

Hide comments


  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <blockquote> <br> <p>

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.